Artikelnummer: BYT-ORB315128
Artikelname: Cofilin/CFL1 Rabbit Polyclonal Antibody, Unconjugated
Artikelnummer: BYT-ORB315128
Hersteller Artikelnummer: orb315128
Alternativnummer: BYT-ORB315128-100
Hersteller: Biorbyt
Wirt: Rabbit
Kategorie: Antikörper
Applikation: ICC, IF, IHC, WB
Spezies Reaktivität: Human, Monkey, Mouse, Rat
Konjugation: Unconjugated
Alternative Synonym: Cofilin-1, 18 kDa phosphoprotein, p18, Cofilin, non-muscle isoform, CFL1, CFL
Cofilin/CFL1 Rabbit Polyclonal Antibody
Klonalität: Polyclonal
Konzentration: Adding 0.2 ml of distilled water will yield a concentration of 500 µg/ml.
Molekulargewicht: 19 kDa
UniProt: P23528
Formulierung: Lyophilized
Target-Kategorie: Cofilin-1
IF analysis of Cofilin using anti-Cofilin antibody. Cofilin was de
Western blot analysis of Cofilin using anti-Cofilin antibody. Electrophoresis was performed on a 5-20% SDS-PAGE gel at 70V (Stacking gel) / 90V (Resolving gel) for 2-3 hours. The sample well of each lane was loaded with 30 ug of sample under reducing conditions. Lane 1: human Hela whole cell lysates, Lane 2: human 293T whole cell lysates, Lane 3: human U-87 MG whole cell lysates, Lane 4: monkey COS-7 whole cell lysates, Lane 5: rat brain tissue lysates, Lane 6: rat C6 whole cell lysates, Lane 7: mouse brain tissue lysates. After electrophoresis, proteins were transferred to a nitrocellulose membrane at 150 mA for 50-90 minutes. Blocked the membrane with 5% non-fat milk/TBS for 1.5 hour at RT. The membrane was incubated with rabbit anti-Cofilin antigen affinity purified polyclonal antibody at 0.5 µg/mL overnight at 4C, then washed with TBS-0.1% Tween 3 times with 5 minutes each and probed with a goat anti-rabbit IgG-HRP secondary antibody at a dilution of 1:5000 for 1.5 hour at RT. The signal is developed using an Enhanced Chemiluminescent detection (ECL) kit with Tanon 5200 system. A specific band was detected for Cofilin at approximately 19 kDa. The expected band size for Cofilin is at 19 kDa.