Catalog Number: BYT-ORB315185
Article Name: S100A9 Rabbit Polyclonal Antibody, Unconjugated
Biozol Catalog Number: BYT-ORB315185
Supplier Catalog Number: orb315185
Alternative Catalog Number: BYT-ORB315185-100
Manufacturer: Biorbyt
Host: Rabbit
Category: Antikörper
Application: ELISA, FC, ICC, IF, IHC, WB
Species Reactivity: Human
Conjugation: Unconjugated
S100A9 Rabbit Polyclonal Antibody
Clonality: Polyclonal
Concentration: Adding 0.2 ml of distilled water will yield a concentration of 500 µg/ml.
Molecular Weight: 13 kDa
UniProt: P06702
Form: Lyophilized
Target: Protein S100-A9
WB analysis of S100A9 using anti-S100A9 antibody.Lane 1:A431 Cell,
Western blot analysis of S100A9 using anti-S100A9 antibody. Electrophoresis was performed on a 5-20% SDS-PAGE gel at 70V (Stacking gel) / 90V (Resolving gel) for 2-3 hours. The sample well of each lane was loaded with 30 ug of sample under reducing conditions. Lane 1: human THP-1 whole cell lysates. After electrophoresis, proteins were transferred to a nitrocellulose membrane at 150 mA for 50-90 minutes. Blocked the membrane with 5% non-fat milk/TBS for 1.5 hour at RT. The membrane was incubated with rabbit anti-S100A9 antigen affinity purified polyclonal antibody at 0.5 µg/mL overnight at 4C, then washed with TBS-0.1% Tween 3 times with 5 minutes each and probed with a goat anti-rabbit IgG-HRP secondary antibody at a dilution of 1:5000 for 1.5 hour at RT. The signal is developed using an Enhanced Chemiluminescent detection (ECL) kit with Tanon 5200 system. A specific band was detected for S100A9 at approximately 13 kDa. The expected band size for S100A9 is at 13 kDa.